שאלות ותשובות

מה ההבדל בין סוגי המדחסים?

  • מדחסים בורגיים – נחשבים לחסכוניים ולמתקדמים טכנולוגית. הם בעלי יכולת אספקת אוויר גדולה כאשר השימוש העיקרי בהם הוא במקומות עם צריכת אוויר מרובה.
  • מדחסים בוכנתיים – מדחסים קטנים יחסית נפוצים בעסקים קטנים כגון: מסגריות, חקלאות, מוסכים קטנים, מרפאות שיניים וכו'. המדחסים בוכנתיים הם בעלי טכנולוגיה פשוטה, ללא חסכון אנרגטי ולא מיועדים לעבודה רציפה.
  • מדחסים צנטריפוגליים – נמצאים בתעשייה כבדה בלבד, והשימוש בהם הוא מצומצם בשוק ומופנה ללקוח ספציפי. כתוצאה מכך גם השירות שניתן למדחסים אלו הוא מוגבל.
  • מדחסים נטולי שמן – נמצאים בשימוש בחברות פרמצבטיקה ומזון.

פילטר האוויר הוא חלק חשוב במדחס אוויר, שמשמש לסינון חלקיקים ומזהמים מהאוויר הנכנס למדחס. הפילטר עוזר למנוע פגיעה בתהליכים הפנימיים של המכשיר. לכן חשוב להקפיד להחליפו בהתאם להמלצות היצרן. התדירות המומלצת להחלפת הפילטר תלויה בסוג המכשיר ובתנאי הסביבה, אך באופן כללי מומלץ בתנאים קשים להחליף את הפילטר לפחות כל שלושה חודשים.

תפקידו של מסנן השמן במדחס אוויר חיונית לשמירה על ביצועיו ועמידותו. מסנן השמן ממלא תפקיד חיוני בסילוק זיהומים ומזהמים מהשמן, הגנה על החלקים הנעים של המדחס מפני בלאי יתר, והבטחת היעילות הכוללת של הציוד. על ידי החלפה ותחזוקה קבועה של מסנן השמן, המפעילים יכולים לייעל את ביצועי מדחס האוויר שלהם, להפחית את הסיכון לפגיעה ברכיבים הפנימיים שלו ולקדם את אורך חייו. לכן חשוב להקפיד להחליפו בהתאם להמלצות היצרן. התדירות המומלצת להחלפת הפילטר תלויה בסוג המכשיר ובתנאי הסביבה, אך באופן כללי מומלץ בתנאים קשים להחליף את הפילטר לפחות כל שלושה חודשים.

מפריד שמן במדחס אויר נדרש כדי להפריד את השמן והשאריות מהאוויר הדחוס המיוצר במדחס ולמנוע נזק למערכת. אם השמן ושאריותיו לא מופרדים מהאוויר הם יכולים לגרום לאיכות אוויר ירודה ולהשפיע לרעה על פעילות המערכת כולה.

לכן חשוב להקפיד להחליפו בהתאם להמלצות היצרן. התדירות המומלצת להחלפת המפריד תלויה בסוג המכשיר ובתנאי הסביבה, אך באופן כללי מומלץ בתנאים קשים להחליף אותו לפחות כל שישה חודשים.

במדחס אוויר, זרם האוויר הנכנס עשוי לכלול לחות אשר נכנסת למערכת עם האוויר החיצוני. אם לא יתבצע ייבוש אוויר, הלחות עלולה לגרום לפגיעה במכונות ייצור, להצטברות קורוזיה ואף להזיק לתהליכי הייצור במקומות העבודה.

קיימים מספר סוגים של מייבשים שונים המותאמים לספיקת אוויר ובהתאם לנקודת טל (טמפרטורת קירור אוויר).

קרבי הסינון הם מכשירים שמשמשים לסינון אבק, לחות, שמן וחלקיקים קטנים אחרים מהאוויר המצוי ביציאה מהמדחס. קרבי הסינון מסייעים לשמירה על תקינות מערכת קצה כגון מכונות ייצור, מכונות נשימה, מכונות CNC ולייזר, פארמה ומגבילים את ההשפעה של חלקיקים מזיקים על התהליכים הפנימיים של המכשיר.

קרבי הסינון חשובים בפרט בתעשיית התעופה ובתעשיות הכימיה והמזון. בתעשיות אלו, חלקיקים קטנים ומזיקים יכולים לגרום לפגיעה בתהליכי הייצור והתפעול ואף לגרום לפגיעה באיכות המוצרים.

חשוב לזכור כי חלקיקים מזיקים באוויר עשויים להיות קטנים למדי ולא נראים בעין האנושית, ולכן סינון יסודי של האוויר המוצא מהמדחס חיוני למניעת נזקים לסביבה ולמשתמשי המכשיר.